Prefektura Nonsong
Herb Nonsong
Słońce na granatowym niebie jest to symbol nadziei oraz życia. Może również być ono interpretowane jako symbol władzy, która czuwa nad ludem Nonsong i umożliwia mu dążenie do dobrobytu. Pod słońcem umieszczona jest nazwa prefektury – Nonsong. Otaczające herb kłosy zboża oznaczają owoce pracy mieszkańców Nonsong. Fioletowy dół herbu są to z kolei purpurowe szaty, symbolizujące królewskość i jednocześnie szlachetność.
Krajobraz i klimat
W odróżnieniu od większej części Nan Di, Prefektura Nonsong jest obszarem nizinnym. Największe wzniesienia, położone na pograniczu z Prowincją Centralną, nie przekraczają wysokości 300 m n.p.m.. W krajobrazie Prefektury dominują więc leśne równiny, ustępujące w północnej części regionu pagórkom.
Klimat regionu jest kształtowany przez charakterystyczne położenie Prefektury nad Morzem Nordackim oraz obecność wysokich gór na północ od niej. Można tu mówić o odmianie monsunowej klimatu podzwrotnikowego morskiego. Lata w Nonsong są gorące i deszczowe (średnia temperatura w lipcu: 28°C, opady ok. 210 mm), zimy z kolei suche (średnia temperatura w styczniu: 8°C, opady ok. 20 mm). W praktyce oznacza to, że od czerwca do sierpnia, niemal każdego dnia padają ulewne deszcze i zdarzają się przy tym podtopienia. Dlatego też, najlepszą porą na plażowanie i zażywanie kąpieli w ciepłym morzu jest wiosna (kwiecień-maj) i późne lato/wczesna jesień (wrzesień-październik), kiedy to w Nonsong wciąż jest ciepło a deszczowych dni jest znacznie mniej niż latem.
Demografia
Prefektura Nonsong liczy 6,23 mln mieszkańców mieszkańców, z czego 3,49 mln zamieszkuje osiem największych miast Prefektury.
Stolicą i największym miastem Prefektury jest Nonsong. Liczy ono 1,6 mln mieszkańców. Jest to centrum administracyjne i gospodarcze tej części Nan Di. Mieści się tu port morski, port lotniczy i stocznia Grupy Przemysłu Okrętowego „Haishe”, w planach jest dalszy rozwój przemysłu w Nonsong.
Drugim największym miastem jest Południowa Twierdza (nazwa miejscowa: Nanfag Yaosai). Liczy ono 1,1 mln mieszkańców. Południowa Twierdza również odgrywa znaczącą rolę w gospodarce i kulturze Prefektury. Dlatego też istnieje swego rodzaju rywalizacja między Nonsong a Nanfag Yaosai.
Do innych ważnych miast należą: Manger (420 tys. mieszkańców), Tanzhi (79 tys. mieszkańców), Wuzahi (76 tys. mieszkańców), Jinzhu (74 tys. mieszkańców), Daping (72 tys. mieszkańców), Shitan (69 tys. mieszkańców).
Około 80% ludności mieszka w odległości nie większej niż 60 kilometrów od Morza Nordackiego lub Żółtej Rzeki.
Gospodarka
a) Rolnictwo:
Podstawę diety mieszkańców regionu już od kilku tysiącleci stanowi ryż. Jego uprawa koncentruje się głównie w obszarze Żółtej Rzeki oraz miejscowo w zachodniej części prefektury i na północy, gdzie uprawom sprzyja lekko wyżynne ukształtowanie terenu. Przy uprawie ryżu padi (padi to odmiana, która rośnie w Nonsong) do dziś pracuje wielu mieszkańców regionu. Nie samym ryżem żyje jednak Nonsong – mamy tu też spore uprawy kukurydzy i pszenicy.
Dużą rolę w gospodarce Nonsong odgrywa również rybołówstwo. O ile przez wiele wieków stanowiło ono tradycyjne zajęcie i źródło utrzymania mieszkańców nadmorskich miejscowości Nonsong, to dziś rybołówstwo jest raczej domeną wyspecjalizowanych firm oraz lokalnych przedsiębiorców, którzy zaopatrują w ryby mieszkańców regionu, a także, we współpracy z przemysłem rybnym, uczestniczą w sprzedaży ryb poza Prefekturę.
b) Przemysł:
Industrializacja typowo rolniczego regionu Nonsong rozpoczęła się dosyć późno, bo dopiero pod koniec XIX wieku. Obecnie to właśnie przemysł daje najwięcej miejsc pracy w Prefekturze. Przede wszystkim mowa tu o przemyśle ciężkim, który przeżył w regionie na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci gwałtowny rozwój. Obecnie największym przedsiębiorstwem przemysłowym działającym w Prefekturze jest Grupa Przemysłu Okrętowego „Haishe”, której podlega sześć stoczni (w tym, oczywiście, stocznia w Nonsong) oraz szereg innych firm dostarczających elementy na potrzeby budownictwa okrętowego.
W Nonsong rozwija się również przemysł spożywczy (głównie rybny – przetwory rybne z Nonsong sprzedawane są na całą Brodrię) oraz przemysł wysokich technologii.
c) Usługi:
Wraz z szybką industrializacją, w Nonsong zaczęło rosnąć zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi. Zapotrzebowanie to utrzymuje się do dziś – wszak przemysł nie mógłby funkcjonować bez usług. I tak, ważną rolę odgrywają usługi transportowe, zwłaszcza transport kolejowy (którego rozwój jest możliwy dzięki obecności w Nonsong kolei wysokich prędkości) oraz morski (transport morski jest podstawowym sposobem transportu towarów eksportowanych i importowanych przez obszar Prefektury). Nie do przecenienia jest również rola usług edukacyjnych – rozwój przemysłu jest uzależniony od kształcenia specjalistów i dlatego szkoły w Nonsong starają się możliwie najlepiej przygotowywać młodzież do dalszej edukacji i pracy, zwłaszcza w przemyśle stoczniowym i przemyśle wysokich technologii. Starzenie społeczeństwa i wzrost świadomości zdrowotnej sprawiają, że w Nonsong rozwijają się także usługi medyczne – poza publiczną służbą zdrowia, w Prefekturze funkcjonuje także sporo prywatnych przychodni i klinik.
Struktura zatrudnienia w Prefekturze Nonsong: rolnictwo 17%, przemysł 39%, usługi 44%.
Religijność
Nonsong jest regionem wielowyznaniowym. Do głównych wyznań i tendencji w religijności mieszkańców Nonsong należą: buddyzm, prawosławie, ateizm i nowe, „niszowe” wyznania.
a) Buddyzm
Buddyzm przyszedł na obszary Nonsong już około roku 600-700. (prawdopodobnie z obszaru dzisiejszej Prowincji Zachodniej lub Północnej) Przemieszał się on tu z miejscowymi, pierwotnymi wierzeniami, z czasem stając się religią państwową na prawie osiem wieków. Do dziś buddyzm dominuje w strukturze religijnej mieszkańców Nonsong, czego świadectwem są obecne w każdym praktycznie mieście buddyjskie świątynie i kilka większych klasztorów. Wyznawcy tej religii są obecni w każdej części Prefektury – zarówno w dużych i średnich miastach, jak i w miasteczkach czy na wsi.
b) Prawosławie
Prawosławie pojawiło się w Nonsong wraz ze wzrostem wpływów brodryjskich w tej części Nordaty, czyli ok. XV wieku. Wówczas to działalność w Nonsong rozpoczęli liczni misjonarze (część z nich została, swoją drogą, męczennikami). Znaczny wzrost liczby wyznawców prawosławia związany był z podbiciem tych ziem przez Brodrię. Głównym ośrodkiem rozprzestrzeniania się tego wyznania na cały region została Południowa Twierdza. W obecnych czasach, najwięcej wyznawców prawosławia można spotkać właśnie w Południowej Twierdzy i w miejscowościach do niej przyległych. W mniejszej ilości obecni są oni także w Nonsong i w innych większych miejscowościach regionu, a także w kilkunastu wsiach zamieszkałych przez potomków kolonizatorów brodryjskich.
c) Ateizm
Kilkusetletnie współistnienie buddyzmu z prawosławiem doprowadziło do tego, że na przełomie XIX i XX wieku, gdy zakończyła się era feudalizmu, w społeczeństwie Nonsong zaczęła królować tolerancja religijna. Tolerancją ta cieszą się do dziś również osoby niewyznające żadnej wiary. Najwięcej ateistów, a także deistów i agnostyków, zamieszkuje duże i średnie miasta.
d) Nowe wyznania
„Niszowe” wyznania zaczęły w Nonsong zyskiwać popularność w latach 80. i 90. XIX wieku. Wtedy to zaczęły tworzyć się w Nonsong pierwsze większe wspólnoty protestanckie, a także neopogańskie. Ruchy te, prześladowane i zmuszone w większości w XX wieku przez władze państwowe do zejścia do podziemia, współcześnie na nowo się odradzają. Nikogo w Nonsong ani w Południowej Twierdzy nie dziwi już widok zboru czy Sali Królewskiej. To właśnie w tych dwóch miastach, nowe religie zyskują najwięcej wyznawców, głównie wśród ludzi młodych, szukających w swoim życiu głębszych, duchowych przeżyć.