Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Formowanie Specjalnej Pozaukładowej Grupy Eskpedycyjnej

W związku z planowaną podróżą daleko poza nasz Układ V-Słoneczny za pomocą przejętego statku „Gigas” sformowano Specjalną Pozaukłądową Grupę Ekspedycyjną – która będzie składała się właśnie z „Gigasa” oraz zaokrętowanych na nim staków kosmicznych Korpusu Kosmicznego.

W ramach SPGE stworzono dwa skrzydła pojazdów kosmicznych – jest to skrzydło bojowe, które będzie służyło obranie statku-bazy oraz skrzydło transportowe, które będzie zapewniało komunikację i transport na powierzchnie planet czy księżyców.

Skrzydło bojowe składa się z trzech eskadr myśliwców kosmicznych LMK-2 (każda eskadra liczy 16 maszyn) oraz samodzielnego klucza wyposażonego w cztery „zdobyczne” LMK-X. Skrzydło transportowe składa się z eskadry samolotów kosmicznych USK-2 (8 maszyn), eskadry samolotów kosmicznych TSK-3 (4 maszyny) oraz eskadry transporterów kosmicznych UTK-1 (12 maszyn).

Myśliwce LMK-2
Mysliwiec LMK-X
Samoloty kosmiczne USK-2
Transportery kosmiczne UTK-1

Dokonano również rekrutacji oraz odpowiedniego przeszkolenia nowej załogi dla tego statku kosmicznego. Na statek przewieziono też odpowiednią ilość zapasów oraz wyposażenie – między innymi załadowano kontenery kabinowe o różnym przeznaczeniu, które są dostosowane do przenoszenia za pomocą transporterów UTK-1. Umożliwią one budowę ewentualnych baz polowych na powierzchniach.

Wszystkie pojazdy kosmiczne, poza transportowymi samolotami kosmicznymi TSK-3 zostały umieszczone w hangarach „Gigasa”. Natomiast w przypadku TSK-3 nie da się ich umieścić w hangarze, ale zostały przycumowane na zewnątrz. Technicznie nie stanowi to problemu, bo węzły cumownicze już dawno zostały zmodernizowane do standardów stosowanych przez Korpus Kosmiczny, a pole siłowe zabezpieczające statek podczas „skoku” obejmuje również pojazdy na węzłach cumowniczych.

Transportowe samoloty kosmiczne TSK-3 na węzłach cumowniczych.

17 października 2021 statek został przygotowany do podróży i opuścił orbitę Pollinu. Po oddaleniu się od planety uruchomiono hipernapęd i… statek rozpoczął podróż w nieznane.

„Gigas” opuszczający orbitę Pollinu.
3, 2, 1… START