Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

2. Grupa Statków Kosmicznych

Grupa dysponuje czterema zwiadowczymi statkami kosmicznymi dalekiego zasięgu:

  • „Konstanty Jerzy Michalski”,
  • „Jan Kaniewski”,
  • „Ametyst Faradobius”
  • „Jan Sapiecha”

Grupa ma w swoim składzie 4 statki kosmiczne.

Przeznaczeniem statków tego typu sąo długie loty wewnątrzukładowe. Jednostka ma być tańszą alternatywą dla statków typu „Eksplorer”, ponieważ nie jest przystosowana do lotów atmosferycznych, jednak nie potrzebuje promu kosmicznego, ze wzgędu na konstrukcję modułu dowodzenia.

Pojazd składa się z członu głównego w którym znajdują się silniki, zbiorniki paliwa, pomieszczenia mieszkalne, magazynowe i laboratoryjne oraz modułu dowodzenia, który jest jednocześnie lądownikiem. Przy czym nie jest to lądownik przeznaczony do lotów atmosferycznych i startów w planet w rodzaju Pollinu, choć awaryjnie może takie lądowanie wykonać. Zasadniczym przeznaczeniem lądownika jest docieranie do planet czy księżyców, gdzie nie ma atmosfery lub jest ona bardzo rozrzedzona. W takim przypadku moduł dowodzenia (lądownik) może zarówno zejść z orbity i wylądować, jak i ponownie wystartować i dotrzeć na orbitę w celu połączenia się z członem głównym.

Statek ma długość 92-metrów i masę (z pełnym ładunkiem i paliwem) 793 tony, a jego załoga jest 4-osobowa. 

Na orbicie Pollinu.
Na orbicie V-Księżyca
Moduł dowodzenia połączony z członem głównym.
Odłączanie modułu dowodzenia.

Moduł dowodzenia po wylądowaniu (zdjęcie z testów w bazie Korpusu Kosmicznego..

Lądowanie modułu dowodzenia w jednej z baz księżycowych.
Moduł dowodzenia mieści się w ładowni Transportowego Samolotu Kosmicznego TSK-3 i moze być transportowany za jego pomocą na orbitę.