Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Eskadra Holowników Kosmicznych CHK-2

W Korpusie Kosmicznym sformowano dotychczas jedną eskadry wyposażoną w holowniki kosmiczne CHK-21:

  • 41 Eskadra Holowników Kosmicznych.

Każda eskadra ma w swoim składzie 4 ciężkie holowniki kosmiczne CHK-2

Planując rozmieszczanie baz orbitalnych w przestrzeni kosmicznej naszego układu v-słonecznego i w ogóle planując ekspansję poza orbitę naszej v-planety (no może poza jej satelitami) Korpus Kosmiczny musiał rozwiązać problem transportu dużych ładunków na ogromne odległości. 

Co prawda transportowe samoloty kosmiczne typu TSK-3 mogą dolecieć do najbliższych nam planet – ale odbywa się to kosztem przewozu ładunku, gdyż w takich przypadkach w komorze ładunkowej trzeba umieścić duży zbiornik paliwa, który uniemożliwia przewożenie większego ładunku.

Jednocześnie opracowywanie ogromnych statków kosmicznych w cele zabieranie dużych elementów jest bezcelowe i kosztowne. Lepiej ładunek umieścić na zewnątrz, bo poza atmosferą kształt nie ma już znaczenia.

W związku z tym z RAT na potrzeby ekspansji kosmicznej opracowano Ciężki Holownik Kosmiczny (CHK-2)… otrzymał nr „2” ponieważ pod numerem „1” opracowano dawno temu lekki holownik kosmiczny (LHK-1), który służył i jeszcze może służyć do prac orbitalnych.

Dawny LHK-1 (w ozanczeniach BAK) podczas prac orbitalnych

Nowo opracowany pojazd jest w zasadzie zespołem napędowym połączonym z wielkimi zbiornikami paliwa oraz niewielką kabiną i kilkoma punktami dokowania.Ta niewielka kabina służy do kierowania pojazdem podczas manewrów i choć zapewnia możliwość długotrwałego przebywania w niej dwuosobowej załodze, to generalnie podczas lotów międzyplanetarnych kosmiczny holownik jest sterowany odległościowo z podłączonego do niego pojazdu. W większości przypadków takim pojazdem będzie samolot kosmiczny TSK-3, który będzie mógł zabierać pełny ładunek i dostarczyć go albo na orbitę planety/księżyca albo bezpośrednio na powierznię.

CHK-2 na orbicie
CHL-2 z zadokowanym samolotem kosmicznym TSK-3
Transport stacji orbitalnej.
Holownik ma w sumie 5 punktów dokowania, moga byc do nich cumowane myśliwce kosmiczne czy samoloty kosmiczne różnego typu.