Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

15 – 17 Eskadry Lotnictwa Morskiego

= pokładowe wielozadaniowe samoloty myśliwskie =

15. Eskadra Lotnictwa Morskiego (15 ELM)
16. Eskadra Lotnictwa Morskiego (16 ELM)
17. Eskadra Lotnictwa Morskiego (17 ELM)

= samoloty F-12C =

Eskadry (o identycznej strukturze) są wyposażone w nowoczesne wielozadaniowe samoloty myśliwskie typu F-12C czyli czyli pokładowe samoloty przystosowane do startu przy pomocy katapulty oraz lądowania z użyciem lin hamujących i haka. Samoloty są przeznaczone głównie do wykonywania zadań osłony powietrznej zespołów okrętów, jednak mają również zdolność do atakowania celów naziemnych i nawodnych. Ze względu na konstrukcję zapewniającą niskie pole odbicia radarowego oraz rozbudowane systemy walki radioelektronicznej nadają się doskonale do wykonywania precyzyjnych uderzeń w strefach silnego przeciwdziałania przeciwnika.

Każda Eskadra składa się z klucza dowodzenia, klucza logistycznego, czterech kluczy liczących po 4 samoloty F-12C oraz klucza technicznego z 2 samolotami rezerwowymi – liczy razem 18 maszyn, choć zasadniczo operuje z pokładu okrętu (ORB „Republika Bialeńska”) 3 kluczami bojowymi, pozostawiając pozostałe samoloty oraz „rzut kołowy” w bazie lądowej

Do listopada 2019 eskadry 15, 16 i 17 były wyposażone w odmiany samolotu szturmowo-bombowego A-1, który to obecnie został już wycofany z pokładów okrętów.