Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Siły Morskie Gwardii Razorna

MORSKA GWARDIA RAZORNA

Morska Gwardia Razorna jest elementem gwardii lennej należącej do Ronona Dex – posiadacza lenna Razorno, które leży na Półwyspie Lisewskim i będącym elementem wspólnoty Departamentu Lisewskiego.

Bandera Morskiej Gwardii Razorna

Na siły morskie gwardii lennej składają się dwie grupy bojowe okrętów, grupa okrętów logistycznych oraz dwa skrzydła lotnictwa morskiego. Z racji tego, że Gwardia Razorna współpracuje ściśle z Gwardią Lisendorff (lenna należącego do wspólnoty Departamentu Lisewskiego) dokonano podziału kompetencji pomiędzy siłami morskimi obu Gwardii. Morska Gwardia Razorna dysponuje dużymi jednostkami nawodnymi, a Morska Gwardia Lisendorff ma w swoim składzie okręty podwodne oraz mniejsze jednostki służące obronie wybrzeża.

Obie gwardie zgłosiły akces do Sił Rezerwowych Marynarki Wojennej Republiki Bialeńskiej, jak i wystawiają w ramach tych sił również kontyngenty do Gwardii Rzeszy.

Składa się z lekkiego lotniskowca OGR „Tsunami”, krążownika OGR „Orkan”, dwóch niszczycieli OGR „Grom” i „Błyskawica” oraz dwóch fregat „OGR „Wicher” i „Burza”.

Składa się z lekkiego lotniskowca OGR „Tajfun”, krążownika OGR „Cyklon”, dwóch niszczycieli OGR „Piorun” i „Grzmot” oraz dwóch fregat „OGR „Sztorm” i „Szkwał”.

Składa się z trzech jednostek: uniwersalnego tankowca OGR „Przypływ”, oraz okrętów zaopatrzeniowych OGR „Fala” i OGR „Zorza”.

W chwili obecnej 2 Grupa Bojowa jest oddelegowana jako kontyngent do Gwardii Rzeszy, natomiast 1 Grupa Bojowa stacjonuje na Półwyspie Lisewskim. W przypadku mobilizacji obie grupy bojowe oraz Grupa Okrętów Logistycznych zostaje zmobilizowana i wraz z okrętami podwodnymi z Lisendorff i sześcioma niszczycielami z Venomanii tworzy 15. Grupę Bojową Marynarki Wojennej, w składzie 1 Floty Uderzeniowej.

Morska Gwardia Razorna ma w swoim składzie dwa skrzydła lotnictwa morskiego – 8 i 9. Przy czym 8 Skrzydło Lotnictwa Morskiego zabezpiecza działania 1 Grupy Bojowej, a 9 Skrzydło Lotnictwa Morskiego zabezpiecza działanie 2. Grupy Bojowej.

Oba skrzydła mają identyczną strukturę organizacyjną – składają się z dwóch eskadr samolotów VTOL typu AS-4F (po 18 maszyn w eskadrze), eskadry samolotów VTOL AS-4A (18 maszyn) oraz eskadry śmigłowców ZOP (również 18 maszyn).

Liczba samolotów jest większa niż możliwości lotniskowców, ale odpowiedni nadmiar maszyn pozwala na rotacyjną służbę na pokładach okrętów. Powoduje to sytuację, że lotniskowce Gwardii Razorna mają zawsze komplet sprawnych maszyn w hangarach.

JEDNOSTKI PŁYWAJĄCE MORSKIEJ GWARDII RAZORNA