Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

115 Eskadra Szkolna (115 ESzk)


= samoloty RF-1A i F-1B =

Eskadra pełni rolę jednostki przeznaczonej do szkolenia bojowego pilotów wielozadaniowych samolotów bojowych i rozpoznawczych. Dodatkowym zadaniem eskadry jest pozorowanie przeciwnika podczas ćwiczeń i podlega Ośrodkowi Szkolenia Sił Powietrznych.

Schemat organizacyjny eskadry
  • Dowództwo
  • Klucz dowodzenia
  • Klucz techniczny
  • Klucz logistyczny (2 rezerwowe RF-1A)
  • 4 Klucze samolotów bojowych (po 4 samoloty RF-1A)
  • Klucz samolotów szkolno-bojowych (4 samoloty F-1B)

Eskadra jest wyposażona w wielozadaniowe samoloty myśliwskie w wersji rozpoznawczej RF-1A i dwumiejscowe szkolno-bojowe F-1B – są to samoloty wycofane z 43 i 44 ERoz (RF-1A) oraz 33 i 34 EOP (F-1B), w chwili ich przezbrajania w nowoczesne maszyny typu FA-5C i F-9A.

Samoloty RF-1A są maszynami jednomiejscowymi z rozbudowanymi możliwościami rozpoznawczymi, natomiast samoloty F-1B są dwumiejscowe i pełnią rolę maszyn szkolno-bojowych, ale przy zachowaniu prawie pełnych możliwości bojowych (mają nieco mniejszy zasięg i udźwig uzbrojenia). Łącznie eskadra dysponuje 14 samolotami RF-1A (dwa rezerwowe znajdują się w kluczu technicznym) oraz 4 samolotami F-1B.

Samolot RF-1A
Samolot F-1B
RF-1A z rakietami powietrze-powietrze i zasobnikiem EWR.
RF-1A uzbrojony w bomby i pociski powietrze-powietrze dla samoobrony.

Przed reorganizacją samoloty RF-1A służyły w 43 i 44 Eskadrze Rozpoznawczej, gdzie zostały zastąpione przez samoloty FA-5C, a maszyny F-1B w 33 i 34 Eskadrze Obrony Powietrznej, gdzie zostały zastąpione przez nowoczesne maszyny typu F-9A.

Samolot RF-1A z okresu służby w 43 ERoz
Samolot F-1B z okresu służby w 34 EOP.