Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

WOJSKA OPERACYJNE

1 KORPUS ZMECHANIZOWANY

1 Korpus zmechanizowany jest związkiem operacyjnym, którego zadaniem jest obrona Wyspy Bialeńskiej. Poszczególne jednostki korpusu zostały rozmieszczone w południowej części wyspy (na terenach należących do Rzeszy Bialeńskiej) – na terenie Dżamahiriji Siły Zbrojne nie operują, a na terenie Półwyspu Lisewskiego znajdują się silne gwardie lenne – stanowiące zresztą rezerwę Sił Zbrojnych.

Korpus jest 3-dywizyjny – w jego składzie jest jedna dywizja ciężka i dwie dywizje lekkie, które uzupełnieone są brygada artylerii, brygadą obrony przeciwlotniczej oraz brygadą saperów i brygadą logistyczną. W skład korpusu w razie potrzeby można włączyć jednostki OT oraz siły rezerwowe z gwardii lennych.

2 KORPUS ZMECHANIZOWANY

2 Korpus zmechanizowany jest związkiem operacyjnym, którego zadaniem jest obrona Wyspy Anatolia. Poszczególne jednostki korpusu zostały rozmieszczone na całym obszarze wyspy. Ze względu na wielkość terenu jest to najsilniejszy korpus w Siłach Zbrojnych Republiki Bialeńskiej. Składa się z dwóch dywizji zmechanizowanych typu ciężkiego oraz dwóch dywizji zmechanizowanych typu lekkiego. W swoim składzie ma jedną brygadę saperów i jedną brygadę logistyczną, ale liczba brygad artylerii i brygad obrony przeciwlotniczej jest podwojona. Podobnie jak w przypadku 1 Korpusu do skłądu można w razie potrzeby włączyć formacje OT I rezerwowe-gwardyjskie.

3 KORPUS ZMECHANIZOWANY

3 Korpus zmechanizowany jest związkiem operacyjnym, którego zadaniem jest obrona Wysp Przyjaźni. Jest to najmiejszy korpus – liczy tylko dwie dywizje zmechanizowane typu lekkiego, oraz brygadę artylerii, brygadę obrony przeciwlotniczej oraz brygade saperów i brygadę logistyczną.

Jednostki korpusu pełnią też rolę ekspedycyjną – 9 Dywizja Zmechanizowana była m.in. wysyłana w celu ochrony Wyspy Suderland. Dodatkowo ze względu na zmilitaryzowany charakter wysp oraz funkcjonowanie ośrodków szkolnych elementy korpusu wspomagaja działania poligonowe na terenie Wysp Przyjaźni.